Vejprty Tour 2010

O víkendu se ve Vejprtech konal již 2.ročník veřejného závodu horských kol – Vejprty Tour. Hory tentokrát ukázaly svojí sílu. Paradoxně nejhorší počasí si vybrali děti závodící v rámci Peruna Junior. Teplota atakovala 10 stupňů, když nemrholilo tak pro změnu přišla průtrž mračen. Sluníčko vykouklo až po hlavním závodě…

Náměstí se už od rána postupně plnilo závodníky. Déšť vše značně komplikoval, ale jak pořadatelé, diváci tak hlavně i závodníci to snášeli statečně. Na za mokra hodně nebezpečném náměstí si to jako první rozdali o medaile děti do 6 let. Závod na 1 kolo kolem náměstí vyhrál Šimon Svoboda před Veronikou Plachtovou a Václavem Jírovcem.

Nutno podotknout, že v dětských kategoriích se účastnilo plno Vejprtských rodáků a tak jsme viděli nové tváře, které rozhodně nebyly do počtu. Kluci do 10 let se opět stali kořistí Marcela Červenky z Klášterce, který si poradil s dvojicí závodníků z Ostrova. 2.místo patřilo Jiřímu Luxíkovi, 3. pak dojel Marek Liška. Holky do 10 let pro sebe rozhodla Anežka Himmlová před Eliškou Nezbedovou a Suryou Štětinovou.

Velice těžký závod pak čekal na kluky a holky do 14 let. Od začátku si vedl suveréně Vojta Kočí z Ostrova. Držet se ho snažil Jaroslav Gut, ale nakonec se radoval i z 2.místa. 3. dojel Tomáš Hendrych z Perštejna. Holky do 14 let měly jasnou favoritku. Ta měla také nejvíce fanoušků – Dana Tetivová je ve Vejprtech doma a tak se nedalo předpokládat, že by vítězství někomu dala zadarmo. Zvítězila s velkým náskokem před Nelou Gotvaldovou a Nikolou Kuhnlovou.

Po vyhlášení a tombole speciálně pro Peruna Junior už se na náměstí začali sjíždět účastníci hlavního závodu. Chvíli vykouklo i sluníčko, takže to vypadalo na příjemné odpoledne. Nicméně Perun nás chtěl pořádně prověřit a tak nechal na trati plno bahna a ještě nás pokropil několika vydatnými dešti. Odstartováno. V závodě bylo velice důležité držet si čelo v technických pasážích na prvních 5 km. To dobře věděl Vojta Marvan a tak najel do terénu jako první a postupně si začal budovat náskok. Za ním se hnal Dan Dolanský, Martin Rytych a Martin Šimek. Obhájce loňského prvenství, domácí Petr Ježek doplatil na defekt v prvním kopci.

Při přejezdu hlavní silnice nad Černým Potokem měl Vojta Marvan na čele už minutový náskok. Za ním se ještě pohromadě držela trojice Dan-Martin Rytych a Martin Šimek následována silnou dvojicí Lukáš Šustr a navrátilec Pippo Zavadil.

Následovalo několik těžkých pasáží po trávě a do kopce. Vojta Marvan dál navyšoval svůj náskok a trojice za ním se rozdělila. Nejvíce sil měl podle předpokladů Martin Rytych, který na rovinkách jel neskutečnou kosu. Za ním jel osamoceně Dan následován Martinem Šimkem. Lukáš Šustr pro změnu odpojil Pepu Zavadila. Takto také dojela první šestka závodu.

Zajímavostí bylo 4.místo v M30 Jana Čapka, který podle názvu oddílu přijel až od Olomóce (Ski Velo Olomouc). Nenápadně se tak dostal mezi elitu v této kategorii. Dalším překvapením bylo 2.místo v juniorkách. Rovněž poprvé na Poháru Peruna si zazávodila 18ti-letá Alena Kelbichová a až těsný finiš rozhodl o jejím 2.místě za Eliškou Himmlovou. Za největší hvězdy dne se určitě dají označit Ježkovi. Hanka vyhrála v pohodě kategorii žen, Petr i přes defekt bral 2.místo v kategorii juniorů a spolu s otcem, kterým dojel 3. v M50, pak ovládli generační páry. A aby toho nebylo málo tak i druhé družstvo složené z ženské části rodiny obsadilo 4.místo v generačních párech. No, uznejte, kdo z Vás to má… 🙂

Až na počasí, které těžko někdo ovlivní, se Vejprty vydařily.

A pokračujeme již tento víkend. Přichází velkolepá akce s názvem Perun Bike Camp. V jeden den se pojede mistrovství Poháru Peruna a den nám také osladí Perun Sprint Race. Počasí by tentokrát mělo být přívětivější, ale nepředbíhejme. Tady v horách není nic jisté…