Giro odstartovalo Pohár Peruna 2013!

Pohár Peruna 2013 odstartoval! Otvírákem bylo jako vždy Perštejnské Giro – jednoznačně nejtěžší závod Poháru Peruna. Pořadatelé z Team Bike Perštejn bikery nešetřili, a tak už jen absolvování celé tratě bylo pro mnohé vítězstvím. O náročnosti závodu vypovídá i průměrná rychlost vítěze, která se jen lehce přehoupla přes 20 km/h!

Dopoledne však patřilo dětem a nadějím. Novinka v podobě eletronické časomíry pomohla k aktuálnímu komentáři a přesným a rychlým výsledkům. Samozřejmě celý systém ještě ladíme, a tak se to neobešlo naprosto bez chyb. 🙂

Každá trať z Poháru Peruna Junior absolvovala zaváděcí okruh kolem fotbalového stadionu a následně se pustila do souboje s tratí v přílehlém parku. Od nejstarších kategorií až po ty nejmladší jsme viděli několik velice napínavých soubojů a dokonce se sešla i poměrně slušná divácká kulisa. O časech a vítězstvích v jednotlivých kategoriích si můžete udělat obrázek z celkových výsledků.

Untitled-2

V pravé poledne byl odstartován hlavní závod. Favority jsme hledali poměrně snadno. Přítomni byli první tři z minulého ročníku a druhé housle nechtěl hrát ani Láďa Fabišovský a Pavel Linet, který se do Perštejna vrátil po 2 letech.

Naplno se začalo závodit až v Klášterecké Jeseni, kde se odtrhla dvojice Fabišovský-Marvan. Za nimi jela skupinka dalších kandidátů na bednu, zmínit musíme především juniora Přemysla Nováka, který překvapil mnohé starší jezdce a také ještě o rok mladšího Járu Vojíře. Oba jsou velkými nadějemi svých krajů.

[quote style=“1″]Dřív jsem se při slově singletrack rozsvítil a těšil se, teď mě polije studený pot a začnu se klepat strachem.[/quote]

Citát neznámeho jezdce

Před výjezdem na Mýtinku se vedoucí duo rozdělilo. Fába založil vyšší rychlostní stupeň a Márvymu se vzdálil na přibližně 30 vteřin. Mýtinka byla také místem, kde skončily naděje pro stříbrného z loňského ročníku – Martina Wemblouda Rytycha, který přetrhl řetěz.

Další zvrat pak přišel po nejdelším sjezdu závodu – Márvy sjel Fábu, kterému v tu chvíli lehce uteklo zadní kolo a musel použít pěnu na jeho dofouknutí. Rázem se situace obrátila a mírný náskok měl obhájce vítězství. V druhé skupině se to začalo dělit. Stíhat přestal mladý Přemysl Novák a o 3.místo bojovalo duo Šuster-Linet.

[media url=“http://www.youtube.com/watch?v=bjt0qLojc3g&feature=youtu.be“ width=“600″ height=“320″]

Těsně před koncem závodu se první dvojice opět sjela a bylo jasné, že se půjde do spurtu. V něm byl rychlejší Láďa Fabišovský, který tak přerušil dvouletou nadvládu Vojty Marvana a po právu se stal celkovým vítězem. O 3.místě rozhodl také až závěr závodu – více sil měl Pavel Linet a na Lukáše Šustra zbyla brambora.

Nejrychlejší ženou závodu byla Zuzana Krchová, která je na Poháru Peruna nováčkem. Druhou Veroniku Malechovou za sebou nechala téměř o 3 minuty. Pódium pak uzavřela mladičká Káťa Lacinová z Kooperativy Jablonec (ročník 98!!).

Za zmínku také stojí nepříjemný úraz Pavla Kodla, kterého v samém počátku závodu trefila větev, která se zvedla od kola závodníků. Po hrozivě vypadající nehodě, kdy se mu větev takřka „zabodla“ do krku se Pavel rozhodl závod dokončit a dokonce se dokázal propracovat na 6.místo v celkovém pořadí, což je neuvěřitelný výkon.

Perštejnské Giro letos dalo zabrat všem. Trať byla náročná jak fyzicky, tak i technicky. Třeba Vás uklidní to, že nich těžšího už Vás rozhodně na Poháru Peruna nečeká. Naopak – za měsíc na Husté Rubárně se dá očekávat letecký den – místní trať patří mezi ty nejrychlejší!

[list style=“arrow“] [/list] [list style=“star“] [/list] [media url=“http://www.youtube.com/watch?v=Aid4PLpZWe0&feature=youtu.be“ width=“600″ height=“300″]