DO VRCHU MĚDĚNEC … O věnec Buřtů

Letošní, 67. ročník našeho oblíbeného Buřťáku, se odehrál 27.9.2020. Původně měl proběhnout v sobotu, 26.9.2020, ale kvůli kolizi s Březovským bikovým závodem a díky tomu, že v pondělí, po Buřťáku, byl státní svátek, ustoupili jsme z původního termínu a přesunuli se na neděli. Březovský biky byly nakonec zrušeny, páč pořadatel měl asi strach z nákazy covidem, a tak jsem trochu litoval přesunu termínu Buřťáku.

Přijela i Hanka Runtová …

V sobotu 26.9.2020, jsem však kvitoval toto přesunovací rozhodnutí. To co na sobotu připravilo počasí, byla opravdu síla. Zima jak na Sibiři a chcanec bez přestávky … v tom bych asi nechtěl ani závodit, ani nic pořádat.

Naštěstí ze soboty na neděli, se počasí vzpamatovalo a připravilo nám fajn den bez deště. Nebylo sice žádné vedro, ale silnice byla jen lehce vlhká, že to ani vod gum necákalo. Nahoře se dalo opékat a lidi měli i chuť na jednoho točenýho šlahouna.

No a teď k závodu samotnému …

Fába si jede v klidu pro vítězství …

Na start přijel Láďa Fába Fabišovský a tak bylo dost předvídatelné, že právě on bude výrazně ovlivňovat tempo závodu a opanovat první příčky celkového pořadí … Od startu rozběhli tempo běžci Pavouk Martin Sýkora a Ríša Pleticha, dle hesla ať jsem bit, hlavně, když se peru. Full gas jim vydržel někam ke kapličce. Od kapličky je vystřídali další závodníci, v čele s Álou Beránkem, kteří udržovali tempo inteligento, až někam do sekce mezi můstky, cestou do Petler. Až do momentu, kdy se rozhodl porychlit Vembloud Martin Rytych a roztrhal svým zrychlením startovní pole, na hadry. Svým nástupem vytvořil vedoucí skupinu s Lukáši Šustrem a Vaněčkem. Další skupina, kterou táhl Láďa Fabišovský, měla také tři členy. Kromě Fáby, v ní byl ještě Adam Vaněček a nesmrtelný Jirka Koudy Kalabis.

S pořádnou krosnou na zádech to jde samo …

Když Fábova skupina dotáhla tu první, Vembloudí, zavelel opět Rytych k útoku odskočil se Šustym od všech ostatních. To už se blížily Petlery a s nimi i prémie o věcné ceny, na tamním václaváku. Prémii vyhrál Lukáš Šustr, před Láďou Fabišovským a Lukášem Vaněčkem. Vembloud Rytych po nástupu zvadl, jak úd a na nastupujícího Fábu, ani nereagoval. Stejně špatně se reagovalo na zrychleného Lukáše Vaňouse.

Teda kluci, je to nuda …

Rytycha dotáhla dvojice Koudy Kalabis-Adam Vaňous, která udávala solidní tempo, které stačilo k tomu, aby všichni tři vpředu, byli na dohled. Snad jen krom Fáby, který byl přeci jen dál.  Adam  Vaňeček z tempa odpadl a zepředu přicouval jeho brácha Lukáš. Skupinka Rytych, Vaněček, Kalabis, se zmítala kousíček za pomalou smrtí umírajícím Šustym a kousek za ním najížděla i do poslední rovinky, před vracečkou u HS Alšovka. V půlce rovinky, za to vzal a prudce akceleroval starý diesel Rytych a setřásl své soupeře ze skupinky. Po pár metrech nástupu, minul Šustyho a finišoval do cíle, který byl v tu chvíli 500 metrů daleko.

V cíli bylo pořadí na prvních místech následující …

  • 1. Láďa Fabišovský
  • 2. Martin Rytych
  • 3. Lukáš Šustr
  • 4. Lukáš Vaněček
  • 5. Jirka Kalabis

Akce se povedla, i když více startujících, než 55, by bylo fajn. Nicméně špatný počet to také není. V cíli panovala přátelská, pohodová atmosféra. Všichni si dali svého knaka, pivko, čajík … poseděli u ohně, než byly dány dohromady výsledky a vyhlášení vítězové jednotlivých kategorií.

Děkuji partnerům akce TJ Klášterec nad OhříSkiareál Alšovka, HS Alšovka, Krušné na kole.cz, za perfektní spolupráci a přípravu závodu, jehož 67. ročník jsme spolu mohli uspořádat. Výsledky a fotky najdeš na O-venecburtu.webnode.cz

Za pořadatelský cyklotým TJ KlášterecMartin Rytych

Fotografie …

P.S. Někdy toho mám v kebuli tolik, že to podstatné vypadne. Sorry

Při psaní článku, jsem nejmenoval lidi, kteří mi pomohli přímo na trati a v den závodu. Takže velké díky Věra Nagyová, Adla Kubová, za vzornou a přesnou časomíru. Denisa Tökölyová, Jirka Šťovíček a Šárka Hujová a Martin Pešek, za točení pivka, příděl buřtů a organizaci na trati. Díky vám moc, všem!!!

Martin Rytych